Ar galima derinti tarnybines komandiruotes ir poilsį?

Komisijos pozicija

Nedera tarnybinėmis komandiruotėmis naudotis derinant jas su privačiais poreikiais, pvz. pažintiniu ar poilsiniu turizmu, pramogomis, kelionėmis ir pan.

Tarnybinių komandiruočių paskirtis

Tarnybinių komandiruočių išlaidų apmokėjimo biudžetinėse įstaigose taisyklės nustato, kad tarnybinė komandiruotė yra laikinas tarnautojo išvykimas iš nuolatinės darbo vietos  atlikti tarnybinio pavedimo. Taigi darbuotojas, savo valia (asmeniniu sprendimu) grįžtantis jau pasibaigus tarnybinės komandiruotės laikui (ar vykstantis į komandiruotę jai dar neprasidėjus), de facto grįžta ne po tarnybinio pavedimo atlikimo, o po asmeninių atostogų. Toks deklaruojančių asmenų privačių interesų įgyvendinimas pasinaudojant tarnybinėmis pareigomis sukelia piliečių nepasitikėjimą valstybės institucijomis, žemina valdžios autoritetą, mažina institucijų darbo efektyvumą, todėl valstybinėje tarnyboje negali būti toleruojamas, nepriklausomai nuo galimos tokio elgesio ekonominės naudos.

Atsakymas

Komisija rekomenduoja deklaruojantiems asmenims nevykti į tarnybines komandiruotes savo atostogų ir (ar) jų dalies (pradžios, pabaigos ar pan.) metu. Kadangi tai vertinama kaip asmeninis taupymas kelionės bilietui į vieną arba į abi puses. Visuomenė tokią situaciją supranta, kaip asmens naudojimasis tarnybine padėtimi savo asmeniniams tikslams. Tokiomis aplinkybėmis neįmanoma visiškai išvengti regimybės, kad deklaruojantys asmenys piktnaudžiauja savo einamomis pareigomis ar bent jau turi tokią galimybę.

Kai neįmanoma atskirti komandiruotės ir poilsio

Jei objektyviai nepavyksta išvengti tarnybinės komandiruotės ir asmeninių atostogų vietos bei laiko sutapties, deklaruojantys asmenys, grįžtantys ne iš karto pasibaigus tarnybinės komandiruotės laikui (ar išvykstantys jai dar neprasidėjus), už kelionės bilietus (į vieną ar abi puses) turėtų sumokėti patys iš savo asmeninių lėšų. Tokiu atveju visuomenei nekiltų abejonių dėl tarnybinių komandiruočių tinkamumo (tikslingumo) ir racionalaus joms skiriamų lėšų naudojimo. Taigi deklaruojantys asmenys, išvykstantys dar neprasidėjus tarnybinei komandiruotei, turėtų sumokėti už išvykimo į kelionę bilietus. Savo ruožtu deklaruojantys asmenys, grįžtantys ne iš karto pasibaigus tarnybinės komandiruotės laikui, turėtų sumokėti už grįžimo iš kelionės bilietus.

Pabrėžiame, kad jokie teisės aktai nesuteikia VTEK įgaliojimų oficialiai aiškinti įstatymų nuostatų, todėl čia išdėstyta tik VTEK nuomonė, kuri negali būti vertinama kaip oficialus įstatymų aiškinimas.

Jei radote klaidą mūsų puslapyje, būtume dėkingi, jog praneštumėte mums: gintare@vtek.lt